A gönyűi Bárány testvérek filmje a Szent Koronáról
Szeptember 28-án a Magyar Tudományos Akadémián mutatták be elsőként a gönyűi Bárány testvérek legújabb filmjét, amely az MTA Szent Korona Kutatócsoportjának legfontosabb kutatási eredményeit és felfedezéseit összegzi.
"A Szent Korona és koronázási kincseink nyomában" című munka a Bárány testvérek közös vállalkozása, a FilmLab Stúdió filmjeként készült el. Az egy órás alkotás szakértő-főszereplője prof. dr. Pálffy Géza történész, a forgatókönyv és a rendezés Bárány Krisztián munkája, míg az operatőri feladatokat Bárány Dániel látta el.
A film végigkíséri a korona, a királykoronázások és a koronázási jelvények történetét, érintve ezzel a magyarság történelmének alakulását is. A középkori előzmények felidézése után az 1526-os székesfehérvári koronázástól IV. Habsburg Károly 1916-os budai koronázásáig, illetve a korona és a koronázási jelvények 1978-as hazatéréséig ismerkedhetnek meg részletesen a Szent Korona történetével a nézők.
Az MTA Filmklub keretében került sor a premierre, Fodor Pál, az MTA Bölcséstudományi Kutatóközpont főigazgatójának megnyitóját követően Katona Csaba, az MTA BTK TTI tudományos munkatársa beszélgetett Pálffy Gézával és Bárány Krisztiánnal.
A filmet nagy érdeklődés övezi, több helyen tervezik a bemutatását, év végére DVD-lemezen is elérhető lesz, illetve várhatóan a Magyar Televízió is programjára tűzi.
Természetesen Gönyűn is bemutatásra kerül a film, nyilvános vetítés keretében nézhetjük majd meg a Bárány testvérek Szent Koronáról szóló alkotását. A pontos időpont és a vetítés helyszíne még egyeztetés alatt van.