Ivóvízminőség-javító program, lakossági fórum összefoglaló
ÖSSZEFOGLALÓ AZ IVÓVÍZMINŐSÉG-JAVÍTÓ PROJEKT TÁRGYÁBAN ÖSSZEHÍVOTT LAKOSSÁGI FÓRUMRÓL
A fórumon előadóként megjelent Kara Ákos országgyűlési képviselő, Csongrádi Zoltán a Pannon-Víz Zrt. műszaki igazgatója, Major Gábor Gönyű község polgármestere, Friderics Cecília Nagyszentjános község polgármestere és dr. Kiss Imre megyei tiszti főorvos Kara Ákos országgyűlési képviselő meghívottjaként.
A két település lakosságából kb. 45 fő vett részt a fórumon. Több felszólaló aggodalmát fejezte ki a helyi forrásból, helyi összefogással megépült kutak sorsával kapcsolatban, hangsúlyozták a helyben elérhető ivóvíz stratégiai fontosságát. A felszólalók között megszólalt egy helyi szakember is, aki azzal a kéréssel fordult az előadók felé, hogy a majdan készülő tanulmányok tartalmát megismerhessék a helyben élő szakemberek is.
Csongrádi Zoltán műszaki igazgató szavaiból kiderült, hogy az NFM 2016-ban kereste meg a Pannon-Víz Zrt-t, hogy szolgáltasson adatot a szolgáltatási körébe tartozó települések ivóvízminőségéről és annak arzén-tartalmáról. Ez alapján került nevesítésre Gönyű és Nagyszentjános a 1084/2016. (II. 29.) számú Kormány-határozatban azon települések között, ahol ivóvízminőség-javító projekt indulhat részben uniós, részben hazai forrásból. A helyi kutak jelenleg (a két, működő kút vizének keverésével) egészséges ivóvizet szolgáltatnak. A harmadik kutat nyári melegben, megnövekedett fogyasztás esetén kapcsolják csak be a rendszerbe, mivel az „homokol”, ami a vízminőséget rontja. A Pannon-Víz Zrt-nek, mint önkormányzati tulajdonú szolgáltatónak hosszútávon kell gondolkodnia, és fel kell készülnie a jövő kihívásaira. Ilyen lehet a települések lakosságának növekedése vagy az ipari park bővülése. A helyi kutak fejlesztése nehézségekbe ütközhet, mivel körülötte beépültek a telkek, és az elmúlt években elkészített vízbázis védelmi terv sérülékeny kategóriába sorolta a kutakat. A pályázat lebonyolítása során válik lehetővé a megvalósíthatósági tanulmány elkészítése, melyben a szakemberek javaslatot tesznek a leghatékonyabb műszaki megoldásra. Ma még senki sem tudja megmondani, hogy ez a helyi vízmű-telep fejlesztése lesz-e a kutak megtartásával, távvezeték építése, vagy pedig egy köztes megoldás, melyben a helyi kutak is megmaradnak és a távvezeték is megépül. A Pannon-Víz Zrt. számára a Győrszentiván-Kertváros és Gönyű között épülő távvezeték jelentené üzembiztonság szempontjából a legjobb megoldást, de mivel a két önkormányzat lesz a pályázó, és a Pannon-Víz Zrt. mint üzemeltető csak szakmai állásfoglalást adhat, a döntés az önkormányzatoké lesz. Természetesen a Pannon-Víz Zrt. a tulajdonos önkormányzatok stratégiai szempontjait teljes mértékben magáévá teszi, és csak közös szakmai javaslatot fog támogatni.
Major Gábor polgármester elkötelezettségét fejezte ki az iránt, hogy a településen a jövőben is egészséges és megfelelő mennyiségű ivóvíz álljon rendelkezésre, bármely műszaki megoldást is javasolják majd a szakemberek. Felhívta a figyelmet arra, hogy a pályázat keretében a Dózsa-majori lakosok is lehetőséget kaphatnak arra, hogy a Pannon-Víz Zrt. ivóvíz-hálózatára csatlakozzanak. Jelenleg ezen a településrészen önálló szivattyútelep látja el a háztartásokat.
Friderics Cecília polgármester véleménye az volt, hogy a több lábon állás lenne a legmegnyugtatóbb a települések jövője szempontjából. Első prioritás a lakosság és az esetlegesen növekvő igények biztonságos ellátása, tehát a távvezeték megépítése erre jó lehetőség, de meg kell tartani a megfelelő összetételű vizet adó kutat, a magas arzéntartalmút pedig meg kell szüntetni. Így azonban az ellátás során több kockázat merülhet fel, ezért a távvezetéket szükségesnek tartja. Sajnálkozását fejezte ki, hogy az egykor két település lakossága hozzájárulásával létesült kutak ingatlantulajdona már csak Gönyű önkormányzatának vagyonát képezi.
Dr. Kiss Imre tiszti főorvos arról beszélt, hogy jelenleg a két településen a csapokból folyó ivóvíz megfelel az egészségügyi elvárásoknak, emellett összefoglalta a túlzott arzénbevitel egészséget károsító hatásait.
Kara Ákos országgyűlési képviselő örömét fejezte ki, hogy a személyes egyeztetés megvalósulhatott ebben a fontos témában is a lakosok és választott képviselőik között. Egyrészt felhívta a figyelmet arra, hogy a lakosok kezeljék lehetőségként, hogy korábban nevesítve lettek a települések a kormányhatározatban, így most rendelkezésre áll a forrás. Másrészt ő, mint a település képviselője figyelembe veszi a helyiek véleményét a projektről. Jelezte azt is, hogy a pályázatot a településeknek kell benyújtaniuk.
Gönyű, 2017. június 13.
Major Gábor
polgármester