Sajtóközlemény
Sajtóközlemény a „Taste of Danubian Nature / A Dunamente természeti értékei“ c. pályázathoz
Pályázati azonosító: SKHU/1601/1.1/258
Közzététel 2018. március 8. / azonnali közzétételre
Sajtókapcsolat: Tóth-Lencse Andrea / palyazatok###kukac###gonyu.hu
Gönyű Község Önkormányzata nyolc partnerrel együttműködésben pályázatot nyújtott be az Interreg program felhívására. A pályázatot támogatásra érdemesnek minősítették, így 2018. január 1-jén megkezdődött a megvalósítás, mely 2019. december 31-ig tart. A projekt célja a helyi természeti és kulturális értékek megőrzése és turisztikai hasznosítása, a vendégforgalom és a helyi bevételek növelése, illetve a határ menti társadalmi és gazdasági kapcsolatok erősítése. A célok elérése érdekében az önkormányzat tanösvényt és tematikus játszóteret alakít ki a Duna-parton, valamint felújításra kerül a Duna kiállítás épülete is.
A projekt a Natúrparkok filozófiáján alapul, melynek célja a természeti és kulturális örökség védelme. A projektterület túlnyomó része NATURA 2000-es védett terület. A megvalósításba 20 szlovákiai és 30 magyarországi község, egyesületek, vállalkozók, természetvédelmi és állami intézmények valamint a helyi lakosok is bekapcsolódtak. A projekt célcsoportjához tartoznak az egyre nagyobb számban megjelenő, EUROVELO 6-on haladó kerékpáros turisták, a vízi turisták, a Szlovákiából, Ausztriából érkezők és a régió lakossága.
Gönyű legszebb része a Duna-part, és a projekt során megvalósuló fejlesztések is itt koncentrálódnak. A létrejövő „Duna Panoráma Természetvédelmi és Helytörténeti Tanösvényen” interaktív, kétnyelvű táblák vezetik a látogatókat először a madárösvényen, aztán rákanyarodva a Duna-parti sétaútra, egészen a pihenőpontig. A tematikus táblák játékai és egy qr-kódba kódolt ismeretterjesztő mese teszik vonzóvá a gyerekek számára a sétát. A kilátópontról panorámatávcsövön keresztül megfigyelhetőek lesznek a víz fölött szálló madarak. A tematikus, hajós játszótér ráhangol a helytörténeti kiállításra, mely a helyi hajósok relikviáit mutatatja be. A projektgazdák a pedagógusok számára oktatási segédanyagot állítanak össze, mely segítségével nem formális módszerű természetismereti foglalkozást tarthatnak az osztálynak.
A partnerek számos nyomtatott és elektronikus marketinganyagot állítanak össze, hogy a létrejött fejlesztésekről, a projekt filozófiájáról, illetve az Interreg V-A Szlovákia – Magyarország Együttműködési Programban rejlő lehetőségekről tájékoztassák a régió lakosságát és a turistákat.
A projekt partnerei: Alsó-csallóközi Falvak Társulása (SK), Által-ér Vízgyűjtő Helyreállítási és Fejlesztési Szövetség (HU), Szlovák Környezetvédelmi Ügynökség (SK), Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat (SK), Gönyű Község (HU), Csallóközaranyos Község (SK), Pozsonyi Regionális Természetvédelmi Egyesület (SK), Gönyű Horgászegyesület (HU) és Kolozsnéma Község (SK).
A projekt az Európai Regionális Fejlesztési Alapból, a Szlovák Köztársaság költségvetéséből, a Magyar Köztársaság költségvetéséből és a projekt partnereinek saját költségvetéséből finanszírozott, az Interreg V-A Szlovákia – Magyarország Együttműködési Program keretében valósul meg.
A sajtóközlemény nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját. Részletes információk a programról a www.skhu.eu weboldalon találhatók.
További információk:
Tóth-Lencse Andrea
Gönyű Község Önkormányzata
pályázati referens
E-mail: palyazatok###kukac###gonyu.hu
Tel: 06 20 40 71721